AKTIVOVANÝ PARCIÁLNÍ TROMBOPLASTINOVÝ TEST
Parametry metody
Inkubací citrátové plazmy při 37 °C s optimálním množstvím fosfolipidů a negativně nabitým povrchovým aktivátorem vede k aktivaci faktorů endogenního koagulačního systému, vnitřní cestu aktivace přeměny protrombinu na trombin. Přidáním vápenatých iontů se spustí koagulace a měří se čas do vzniku fibrinového koagula.
Pokyny k odběru:
Při odběru je nutno zachovat správný poměr krve a antikoagulační přísady (citrát sodný 1+9). Zkumavka musí být naplněna po rysku (akceptována je odchylka ± 10%).
Zkumavky nesmí být mimo dobu exspirace!
Stabilita:
Heparinizovaná plazma 1 hodinu, jinak 4 hodiny při 15 - 25 °C
Referenční meze jsou definovány pro metodu APTT - ratio.
Základní screeningový koagulační test, monitorující vnitřní cesty přeměny protrombinu na trombin.
Test se používá k vyhledávání koagulopatií z nedostaku faktorů vnitřní cesty (XII, XI, IX, VIII, prekalikreinu a vysokomolekulárního kininogenu) a to buď vrozených (hemofilie) nebo získaných (DIC, těžší jaterní onemocnění). K prodloužení dochází při přítomnosti specifických a nespecifických inhibitorů (lupus antikoagulans), při heparinové terapii a terapii přímými inhibitory trombinu.
APTT je málo citlivý na pokles hladiny faktorů společné cesty (X, V, II, fibrinogenu), nepostihuje změny hladin faktorů VII a XIII a změny v počtu či funkční schopnosti trombocytů.
Zkrácené časy:
Sraženiny ve vzorku, nedodržen poměr antikoagulancia a krve, trombofilních a trombotické stavy a těhotenství.
Prodloužené časy:
Vrozený nedostatek faktorů, inhibitory, jaterní onemocnění, při poruchách faktorů vnitřního koagulačního systému (VIII, IX, XI a XII), u hemofilií, při nedostatku vitaminu K a při nedodržení poměru antikoagulancia a krve. Prodloužené časy se dále nacházejí při terapii UFH. U dysfibrinogenémii nebo afibrinogenémii, při přítomnosti protilátek typu LA nebo inhibitorů proti faktorům. Fyziologicky se prodloužené časy nacházejí u novorozence.