Zpět na přehled

Cholesterol-HDL (HDL)

HDL

Parametry metody

Princip

Fotometrie

Materiál
Sérum
Stabilita

Sérum: 7 dní při 2-8 °C

Jednotky
mmol/L
Referenční meze
Sérum
Pohlaví   Věk    
Muži   0 - 150R   > 1,0  mmol/L
Ženy   0 - 150R   > 1,2  mmol/L
Zdroj referenčních mezí
Společné stanovisko českých odborných společností ke konsensu European Atherosclerosis Society a European Federation of Clinical Chemistry and Laboratory Medicine k vyšetřování krevních lipidů a k interpretaci jejich hodnot (2017)
Doba odezvy
24 h
Klinické informace

Cholesterol HDL je lipoproteinová částice o vysoké denzitě, které transportují 1/4 celkového sérového cholesterolu. HDL nejsou homogenní frakcí, obsahují estery cholesterolu, volný cholesterol, triacylglyceroly, fosfolipidy a apolipoproteiny. HDL částice vznikají v játrech a v tenkém střevě. Postupně prochází několika stupni vývoje. Do krve se dostává jako tzv. nascentní HDL cholesterol. Jeho funkcí je vychytávat neesterifikovaný cholesterol, který se uvolňuje z buněčných membrán. Celý metabolismus HDL končí v játrech. Hlavním úkolem HDL cholesterolu je odstraňování přebytečného cholesterolu z periferních tkání a z lipoproteinů jiných tříd zpět do jater, které jako jediný orgán dokáží cholesterol odbourávat (jako žlučové kyseliny) a vylučovat z organismu. HDL cholesterol je považován za negativní rizikový faktor rozvoje aterosklerózy - přičemž platí uvedená závislost: čím nižší koncentrace HDL, tím větší riziko vzniku aterosklerozy, zvláště při elevaci triacylglecyrolů.

Interpretace

↓ apolipoproteinopatie, ICHS, DM, obezita, Cushingův syndrom, chronické renální selhání, hepatopatie, malignity, podávání některých léčiv
↑ alkoholismus, hypothyreóza, některá léčiva, chronická hepatitida

Zdravotní výkon
81473
Poznámka

Non-HDL cholesterol stanovení výpočtem