D-Dimery
Parametry metody
Polystyrenové částice kovalentně potažené monoklonální protilátkou (8D3) agregují po smíchání se vzorky obsahujícími marker D-Dimery. Zesítěná oblast markeru D-Dimery má stereosymetrickou strukturu, tj. epitop pro monoklonální protilátku se v ní vyskytuje dvakrát. Jedna protilátka tedy stačí ke spuštění agregační reakce, která je poté detekována turbidimetricky prostřednictvím zvýšení zákalu.
Pokyny k odběru:
Při odběru je nutno zachovat správný poměr krve a antikoagulační přísady (citrát sodný 1+9). Zkumavka musí být naplněna po rysku (akceptována je odchylka ± 10%).
Zkumavky nesmí být mimo dobu exspirace!
Stabilita:
4 hodiny při 15 - 25 °C
0,0 - 0,50 mg/L FEU
D-dimer je fragment fibrinu, vzniklý působením plazminu na fibrinovou sraženinu, stabilizovanou příčnými vazbami (působením faktoru XIII). Fibrinogen je plazmatický glykoprotein tvořený třemi páry polypeptidových řetězců, které spojují dvě distální D-domény s centrální E-doménou. Při tvorbě sekundární hemostatické zátky trombin katalyzuje přeměnu fibrinogenu na fibrin, odštěpením fibrinopeptidů A a B. Vzniklé monomery fibrinu polymerizují a vytvářejí rozpustné fibrinové vlákno (solubilní fibrin). Současně však trombin aktivuje faktor XIII na faktor XIIIa, který stabilizuje fibrinovou síť vytvořením kovalentních vazeb mezi D-doménami, čímž vzniká stabilní nerozpustné fibrinové koagulum. V procese fibrinolýzy je koagulum degradováno plazminem. Plazmin štěpí solubilní fibrin a fibrinogen na fragmenty (X, Y, D a E) různé molekulové hmotnosti označované jako fibrin-degradační produkty. Při degradaci zesíťovaného fibrinu vznikají též fragmenty s různou molekulovou hmotností, avšak v důsledku přítomnosti příčných kovalentních vazeb mezi doménami D-D jsou v tomto případě přítomné komplexy DD/E obsahující D-Dimery, fragmenty s intermolekulárními izopeptidovými vazbami mezi ƴ-řetězci sousedních D-domén. Komplexy fibrinových fragmentů můžou obsahovat různý počet D-Dimerů.
Používá se pro zjištění a monitorování hyperkoagulačních stavů. Ke zvýšení dochází při žilní trombóze a plicní embolii, současně ale i při rozsáhlejších úrazech, operacích, při popáleninách, zánětech a u některých nádorových onemocnění. Vyšší D-dimer bývá rovněž v těhotenství, zejména v jeho druhé polovině.
Monitorování antikoagulační léčby během a po užívání antikoagulačních léčiv po prodělání venózní tromboembolie a u vysokého rizika recidiv.
Zvýšené hodnoty
- Diseminované intravaskulární koagulopatie
- Hluboká žilní tromóboza
- Plicní embolie
- Aktivace fibrinolýzy
- Poranění
- Operace
- Zánětlivá onemocnění
- Těhotenství
- Covid-19